IsıtmaDenge Kabı

1 Haziran 2020 Engin AVCI2
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/06/denge-kabi-2.jpg

Son zamanlarda tesisat işlemleri için denge kabı adı verilen sistemler kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde ısıl sıcaklık dengesi sağlanır, kazanın fazla çalışması ve erken yıpranmasının önüne geçilir. Bu kaplar gidiş ve dönüş hatları üzerine monte edilir. Gidiş yönünden akan su ile dönüş yönünden akan suyun karışmasını ve aralarındaki sıcaklığın dengelenmesine yardımcı olur. Yani sıcaklık farkını en aza indirmek için kullanılan tesisat malzemeleridir.

Denge Kabı Seçimlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu malzemeler seçilirken bazı dikkat edilmesi gereken unsurlar mevcuttur.

Dikkat edilmesi gereken unsurlar:

 • Kazan kapasitesine uygun olan denge kapları seçilmelidir.
 • Düşük basınca neden olabilecek tercihlerden kaçınılmalıdır.
 • Kapların üzerinde termometre adı verilen ısı ölçerler bulunmalıdır.
 • Güvenilir ve işi sürekli yapan firmalardan satın alınmalıdır.
 • Isıtma suyu ve debisi yeterli ve geniş kapasiteli olmalıdır.
 • Pirimer pompa kazanın ve tesisatın dirençlerini yenecek şekilde seçilmelidir.
 • Düzenli kullanım için drenaj vanaları kullanmaya dikkat edilmelidir.
 • Maksimum çalışma sıcaklığı iyi bilinmelidir.
 • Amacına uygun özelliklere sahip olan çeşitler seçilmelidir.
 • Ekonomik ve kaliteli olan bilinen markalar seçmeye özen gösterilmelidir.
 • Satın alırken paket denge kabı şeklinde seçilebilir.
 • Alana uygun boyut ve ölçülerde seçilmelidir.
 • Hava ve tortu ayırıcı özelliklerinin mevcut olup olmadığı araştırılmalıdır.

Seçimlerde bu hususlara dikkat etmek gerekir. Dikkat edilmediği taktirde hava kabarcıkları ve tesisatın çalışmaması gibi olumsuzluklarla karşılaşılabilmektedir.

 

Denge Kabı Ölçüleri

 

Denge Kabı Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

Bun kaplar kullanıldığı zaman kişiye birden fazla olacak şekilde avantaj sağlamaktadır. Bu avantajlardan en önemlisi ısıyı geri kazandırması ve bu sayede tasarruf sağlamasıdır. Bazı durumlarda sistemlerde hidrolik dengesizlikler yüzünden olumsuzluklar yaşanır. Denge kapları bu hidrolik dengesizlikleri önler ve oluşumunu engeller.

Isı gerilmelerinin de önüne geçerek kazanın daha uzun ömürlü olmasını ve kullanılmasını sağlar. Pompa adı verilen yapıların ömürlerini uzatır ve daha verimli çalışmalarına yardımcı olur. Pompada oluşabilecek aşırı yük binmesi probleminin önüne geçer.

Son derece kullanışlı ve iyi bir ısı otomasyon sistemi oluşturur. Bu faydaları sayesinde tesisat sitemlerinde kullanılan önemli parçalar haline gelmeyi başarmışlardır. Sağladığı avantajlardan dolayı sağlıklı bir otomasyon sistemine erişimi kolaylaştırmaktadır.

Denge Kabı Nasıl Özelliklere Sahiptir?

Üretimlerine göre farklı özelliklere sahip olabilen ürünlerdir. Genellikle yüksek karbon çelikten üretilmiştir. Büyüt olarak isteğe bağlı olarak üretilebilir.

Küçük veya büyük boyutlarda olan kaplar mevcuttur. Kapasiteleri de ayarlanabilir ve uygun kapasitede üretilebilir. Ölçüsü de isteğe bağlı olarak ayarlanabilir özelliktedir. Flanşlı veya dişli, kaynak ağızlı olacak şekilde çeşitleri mevcuttur ve üretimleri yapılabilmektedir. Denge kabı üzerinde termometreler bulunur.

Üzerlerinde hava atıcı ve boşaltma musluğu gibi bağlantıları mevcuttur. Pompa sistemleri de yer almaktadır. Tortu ayırıcı gibi bağlantılar ise kullanılan ve üretilen kapların çeşidine göre yer alabilmektedir. Basınç farklılıklarını dengeler ve ısıl gerilmeleri önler. Bu özellikler sayesinde amacına uygun şekilde kullanılmakta ve tercih edilmektedir.

Denge Kabı Fiyatları

Büyük tasarruf sağlayan bu ürünlerimize uygun fiyat seçenekleri ile sahip olunabiliyor. Birim fiyatına göre uygun fiyatlar belirliyor ve istenilen ürünlere bütçeleri zorlamadan ulaşmayı mümkün hale getiriyoruz.

Denge Kabı Çalışması

Denge kapları bazı işlem basamaklarını gerçekleştirmesi ve kolaylaştırması açısından oldukça fazla şekilde tercih ediliyor. Suyun gidiş ve dönüş hatları mevcuttur. Bu hatlar çaplara sahiptir ve bu çaplar çalışma prensibinde oldukça önemlidir.

Çaplar arasında bazı hesaplama işlemleri yapılmalıdır. Su hızı gibi durumlar ayarlanmalı ve belirlenen hızın üzerine geçmemelidir. Çalışmasında genellikle gidiş suyunun sıcaklığını ölçmek için kapların üzerlerindeki kovanlardan yardım alınır. Bu kovanlar düzgün ve doğru çalışması için olması gereken unsurlardan bir tanesidir. Sensörler yerleştirilir ve içerisine konulacak kovanın boyu uygun ve uzun olacak şekilde seçilir.

Tesisat tarafı kazan tarafına oranla daha düşük ısılara sahip olabilir. Bu yüzden hesaplama işlemlerinde bu unsurlar göz önünde bulundurulmalıdır. Belirli ısı ve debi sağlanmadığı taktirde denge kabı kullanmak gerekmektedir. Çalışması sayesinde bu problemlerin önüne geçiyor.

Denge Kabı Kullanım Alanları Nerelerdir?

Kullanım olarak geniş kesimleri kaplamaktadır. En bilinen kullanım alanları tabi ki tesisat işi ile ilgilenen alanlardır. Bu ürünler kalorifer sistemlerinde kullanılabilmektedir. Evlerde veya alanlarımızda yer alan kombilerin ısıl dengesini korumak adına da kullanılmaktadır. Kullanılan denge kapları alanlara özel şekilde ve amacına uygun olarak kullanılmalıdır.

Denge Kabı

 

Denge Kabının Uygunsuz Şekilde Kullanımının Sonuçları

Denge kapları kullanılırken kılavuzları iyi okunmalı ve çalışma prensipleri iyi bilinmelidir. Aksi taktirde uygunsuz ve bilinçsiz kullanım işlevini yerine getirmesine engel olur. İstenilen hizmeti sunamaz ve basınç etkeninden dolayı çevreye ve kişiye bazı hasarlar verebilir. Bu yüzden denge kapları yetkili ve uzman kişiler tarafından ayarlanmalı ve monte edilmelidir.

Paket Denge Kabı Nedir?

Hidrolik denge kabı, hava ayıracı ve tortu tutucu gibi cihazların bir arada olmasını sağlayan ekipmanlara verilen isimdir. İşçilik maliyetinin düğmesi ve bakımı konusunda oldukça avantajlıdır.

Denge Kabı Bağlantısı

Hava ve Tortu Ayırıcı Denge Kabı

Gerekli hacmi sağlamak ve hacimden tasarruf etmek için hava ve tortu tutucu denge kabı kullanmak gerekir. Hava ayırır ve tortuları, pislikleri tutar. Bu işlevi yerine getirmesi için en uygun yer olan primer devre ve sekonder devrenin arasına yerleştirilir. Isı aktarımında da daha nitelikli çıktı alınmasını sağlar.

Kombi Altında Denge Kabı Kullanılır Mı?

Kombilerde de denge kabları kullanımı mevcuttur. Evlerde kullanılan kombilerde ilerde sorun oluşturmaması için denge kabları kullanılabilir. Evin alanı ve durumu denge kabı kullanımı çin uygun ise bu ürünler tercih edilebilir. Uygunluk ve tesisat işlemleri için güvenilir ve alanında uzman kişilerden tavsiye ve destek almak gerekir. Bazı evlerde ve yapılarda kullanım olarak uygun görünmüyorsa ve tehlike arz ediyorsa kullanılmamalıdır.

2 Yorumlar

 • Mustafa

  1 Aralık 2022 saat 10:06

  Merhaba Kombi arizasiyla ilgileniyorum. Denge kabının çalışmasıyla ilgili bilgi alabilirmiyim.

  Cevap

  • Engin AVCI

   7 Aralık 2022 saat 18:22

   Merhaba Mustafa Bey,

   Denge kabı, mevcut kombinin içerisindeki pompanın tesisattaki basınç kayıplarını karşılayamadığı zaman konulması zaruri olan ilave sirkülasyon pompası ile kullanılan bir tür ısı değiştirgecidir. Aslına bakarsanız litaratürde gerçek adı karıştırıcılı eşanjördür. Kombi içerisindeki pompa denge kabına kadar sirkülasyon yapar. Denge kabı içerisinde ısınan su denge kabından sonra tesis edilen ilave sirkülasyon pompası (basınç kayıplarını karşılayabilmek için daha güçlü bir pompa) ile tesisata basılır. Denge kabı konularak amaçlanan, ilave pompanın hem kombi ana eşanjörü içindeki hızları artırmasını engellemek hem de kullanma sıcak suyu için 3 yollu vana 2. eşanjöre su basmaya başladığında tersten 3 yollu vanaya vakum yapmasını engellemektir. Zaten ilave pompa konulacağı zaman denge kabı kullanımı zorunludur.

   Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.