Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçağı Telefon

23 Eylül 2020 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacagi-telefon.jpg

Doğalgaz kaçağı insan sağlığını tehlikeye atan bir durum olup böyle bir durumda doğalgaz kaçağı telefon hattının aranmasında ve yetkili birimlere durumu bildirerek yardım etmekte fayda vardır. Doğalgaz kesintisi ya da arıza durumunda 187 numaralı elektrik arıza hattından bulunmuş olduğunuz ildeki dağıtım şirketine telefon edebilirsiniz. Bu arıza hattı 7 gün 24 saat hizmete açıktır.

Doğalgaz Kesilince Neresi Aranmalı

Öncelikle şunu söylemek daha faydalı olacaktır ki doğalgaz kesintisinin herhangi bir arızadan kaynaklı olup olmadığını anlamak için öncelikle doğalgaz vanasının açık olup olmadığını kontrol etmekte fayda vardır aynı zamanda ödenmemiş fatura sebebi ile de mühürlenmemiş olduğuna emin olmanızı şiddetle tavsiye ederiz. Bu gibi durumları kontrol ettikten sonra arızanın olduğuna eminseniz sabit telefonlardan 187 telefon numarasını çevirerek olduğunuz bölgedeki ilgili birimlere direk yönlendirilirsiniz.

Doğalgaz acil hatları arandığında genel olarak talep edilenler;

  • Kişisel bilgilerin karşı tarafa eksiksiz bir şekilde verilmesi,
  • Acil durum olan ya da bulunduğunuz bölgenin açık adresi eksiksiz verilmelidir ki yetkili birimler size kolaylıkla ulaşabilsinler
  • Arıza ya da acil durumdan ötürü hissedilen yoğunluk hakkında derecelendirme yapılması oldukça önemlidir.

Bazı dağıtım şirketleri kendi çağrı merkezlerini de kullanabilirler eğer 187’yi arayı ulaşamadığınız taktirde bölgenizdeki yetkili birimlerin direk numarasını bulup arayabilirsiniz.

Doğalgaz Kaçağı
Doğalgaz Kaçağı

187 Doğalgaz Arıza Ücretli Mi?

Herhangi bir doğalgaz kaçağı ya da acil durumlarda aranan doğalgaz kaçağı telefon hattı olan 187 ücretli hizmet verir. Ücretlendirmesi de sahip olduğunuz hat ya da GSM operatörü tarafından belirlendiği için ücret tutarı farklılık gösterir. Kesin rakama ulaşmak için ise sabit telefonun bulunduğu sağlayıcıya ya da GSM operatörüne danışmakta fayda vardır.

Bunlarla ilgili bütün bilgilerde internet sitelerinde mevcuttur. 187 numarasının ücretli olup olmadığının merak edilmesinin temel nedeni de eskide 1 ile başlayan numaraların ücretsiz olmasından kaynaklanmaktadır. Ancak çıkarılan bir kanun ile bu numaralarda ücrete tabii tutulmuş ve 112, 155, 110 gibi acil numaralar haricinde bütün numaralara ücretlendirme getirilmiştir. Buda kişilerin kafalarının karışmasına sebebiyet vermiştir.

Doğalgaz Şirketlerinin Müşteri Hizmetleri Numarasına Nasıl Ulaşılır?

Doğalgaz şirketlerinin kendilerine özgü ayrı ayrı sahip oldukları belirli çağrı merkezleri vardır. Doğalgaz dağıtım hizmeti sunan yetkili firmalar genellik ile 187 çağrı numarası haricinde yine onun gibi 7/24 hizmet veren çağrı merkezlerine sahip olurlar. Arıza ya da herhangi bir gaz kaçağı söz konusu olduğunda 187 numaralı çağrı merkezinin yanı sıra bu çağrı merkezlerini arayarak şikâyet, istek ya da bilgi alma işlemlerini kolay bir şekilde gerçekleştirmek mümkündür.

Doğalgaz Acil Numarası

Doğalgaz doğada kokusuz ve renksiz bir şekilde bulunan ve yer altı fosillerinde zamanla evirilerek oluşan yanıcı bir maddedir. Doğalgaz insanlar tarafından enerji kaynağı olarak kullanılmaktadır. Peki kokusuz ve renksiz olan bu enerji kaynağı herhangi bir gaz kaçırma durumunda nasıl anlaşılır?

Öncelikle şunu ifade edelim ki doğalgaz insanlar tarafından kaçak söz konusundan dolayı kokulandırılmıştır ve bu koku çürük sarımsak kokusuna benzetilir. Eğer buna benzer bir koku etrafa yayılırsa ve doğalgaz kullanıyorsanız bölgenizdeki doğalgaz kaçağı telefon hattını ya da 187’yi arayarak ilgili birimlerden yardım alabilirsiniz. İlgili birimlerden yetkili kişiler gelene kadar da ev içerisinde doğalgaz kullanımını kesmekte yani doğalgaz vanasını kapatmakta fayda vardır.

Bunun yanı sıra pencereler açılarak ortam havalandırılmalı, ortam kalabalık bir mekân ise insanların sağlığı açısından onları dışarı çıkarmalı, eğer koku çok yoğun ise elektrik kullanılmamalı prizlere takılı olan bütün fişler çekilmesi ve elektrik kullanımı da kesilmelidir. İlgili birimler kokunun olmadığı bir ortamda aranarak yardım istenmesinde de fayda vardır. Yetkili kişiler arandıktan kısa bir süre sonra gelir ve gerekli müdahaleleri yaparak sorunu seri bir şekilde halletmiş olurlar.

Acil ihbar birimlerine gelen ihbarlar Acil ihbar servis yardımıyla işlenir ve alınan ihbarın ardından yetkili ekiplere haber verilerek görevlilerin kısa süre içerisinde ihbarın olduğu adrese ulaşmaları ve gerekli müdahaleyi yapmaları gerekir. Yapılan ihbarla ilişkin tim bilgiler de ileride oluşabilecek bir diğer ihbarlar da ileride rapor olarak kullanılmak üzere sistemde saklanır.

Doğalgaz
Doğalgaz

Cep Telefonlarından Doğalgaz Arıza Hattını Arama

Cep telefonlarından ALO 187 doğalgaz acil hattı başında alan koduna gerek kalmadan bulunduğunuz bölgedeki ilgili birime bağlanmış olur. 444’lü özel servis ya da 0850 ile başlayan numaralarda başlarında başka bir numaraya gerek kalmadan Türkiye’nin her bir yerinde ve cep telefonlarından direk aranabilir.

Şunu unutmamakta fayda vardır ki acil bir durum olduğunda yani bulunduğunuz ortamda bir gaz kokusu aldığınızda kesinlikle konunun olduğu ortamda telefon kullanmayınız bu olası bir patlamaya sebebiyet verir ve can güvenliğiniz açısından oldukça tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden öncelikle kokunun olduğu yerden uzaklaşılmalı daha sonra ilgili birimlere telefon edilerek kokudan uzak bir yerde yetkililerin gelmesi beklenmelidir.

187 Nasıl Çalışır?

Alo 187 arandığı vakit sizi direk bulunduğunuz bölgedeki hizmet veren doğalgaz şirketine otomatik olarak yönlendirirler. Aynı şekilde çağrı merkezleri de başarına herhangi bir alan kodu olmadan kolaylıkla aranabilir.

Doğalgaz kaçağı telefon hatları ve doğalgaz dağıtım şirketleri telefon numaralarında 187 ortak olabildiği gibi her bölgenin ve her şirketin kendine özgü numaraları da vardır, işte o şirketler ve numaraları;

  • İGDAŞ İstanbul’da hizmet verir. 153’ü arayarak direk İGDAŞ ile bağlantıya geçebilirsiniz.
  • BAŞKENT GAZ Ankara’da hizmet verir. 444 6 429 telefon numarası aranıp direk bağlantı kurulur.
  • İZMİR GAZ İzmir’de hizmet verir. 44 4 33 35 aranarak direk bağlantı kurulur.
  • BURSA GAZ Bursa’da hizmet verir. 444 11 33 aranır.
  • İZGAZ Kocaeli’nde hizmet verir ve 444 33 41 herhangi bir arızada aranabilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.