Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçağında Gaz Nerede Birikir?

22 Eylül 2020 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacaginda-gaz-nereye-birikir.jpg

Doğal gaz konusunda, doğalgaz kaçağında gaz nerede birikir sorusu kesin olarak bilinmelidir. Bu konu hakkında bilgi sahibi olunduğu zaman, çeşitli sorunların önüne geçilmiş olur. Gazın birikmesine bağlı olarak ortaya çıkabilecek büyük veya küçük yangınlar, zehirlenme durumuna neden olabilecek çeşitli birikmeler; doğal gaz kaçağı konusunda oluşan en önemli sorunların başında gelir. Konuyla alakalı olarak; kaçağın nerede biriktiği, nasıl biriktiği, bu tür durumlar ortaya çıktığı zaman neler yapılması gerektiği, konuları bilinmelidir.

Doğal Gaz Kaçağı Oluştuğunda Gaz Birikir Mi?

Doğal gaz, diğer gaz türlerinde olduğu gibi; belirli bir yoğunluğu bulunan, havadan daha hafif ve daha az yoğun olan bir gaz türüdür. Bu özelliklerine bağlı olarak, doğal gaz kaçağı oluştuğu durumlarda gaz birikmesi iki ayrı alanda incelenebilir. İlk durum, kapalı alanlarda doğal gaz kaçağı birikim durumudur.

Doğal gaz, kapalı bir ortam bulduğu zamanlarda birikim gösterir. Bu özellik, diğer tüm gazlarda olduğu gibi; doğal gaz için de geçerli bir özelliktir. Kapalı olan alanda, gazın dışarı çıkmasına imkan kalmadığı için; temiz havanın üzerine bir katman oluşturacak şekilde yerleşir. Oluşan gaz miktarının artmasına bağlı olarak, doğal gaz da temiz hava üzerinde bir baskı oluşturur ve daha zemine inmeye devam eder.

Bu durum, gazın miktarına bağlı olarak oldukça tehlikeli olabilir. Bu sebeple de en kısa sürede havalandırma yapılması, ateş kullanılmaması, elektrik bağlantısının kapatılması gerekir. İkinci durum ise açık alanlarda oluşan doğal gaz kaçağı birikim durumudur. Bu tür sorunlar ortaya çıktığı zaman; genel olarak can kaybı sorunu oluşturmamakla birlikte, ciddi anlamda mal kayıpları ortaya çıkabilir.

Açık alan olması ve doğal gaz kaçağının havadan daha az yoğun olarak kaybolmasına bağlı olarak; kaçak daha geç sürelerde fark edilebilir. Fark edilme durumuna kadar yaşanacak olan doğal gaz kaçağı, daha fazla maliyet yapılarak daha az verim alınmasına neden olur. Bu sebeple de hemen onarılmasını tavsiye ederiz.

Doğalgaz Kaçağı
Doğalgaz Kaçağı

Doğal Gaz Kaçağında Gazın Birikim Yeri Neresidir?

Doğal gaz, yoğunluk olarak havadan daha farklıdır. Bu sebeple bir ayrışma durumu ve heterojen bir sonuç ortaya çıkar. Yoğunluğunun, havanın genel yoğunluğundan daha fazla olmasına bağlı olarak; genel olarak temiz havanın üzerinde bulunur. Buradan çıkarım olarak, doğal gaz kaçağının temiz hava üzerinde toplanacağını söylemek gerekir.

Bu durumun yanı sıra, bazı durumlarda da sızıntı olan ortama bağlı olarak bir birikme durumu gözlemlenir. Doğal gaz borularında, kazan dairelerinde yaşanan kaçak ve sızıntı durumları; doğal gazın nerede birikeceğini belirleyen en temel unsurdur. Örnek olarak; kazan dairesinde oluşan bir sızıntıya bağlı olarak, doğal gazda kaçak ortaya çıkmış olduğu zamanlarda bu gaz, kazan dairesinde birikerek tehlikeli bir duruma neden olur.

Benzer şekilde, hane içerisine doğal gaz taşıyan borularda yaşanacak olan sızıntılar da muhtemel durumlar arasında yer alır. Bu tür durumlarda ise doğal gaz, bulunduğu ortam içerisinde birikir. Özellikle havalandırmanın olmadığı, pencerelerin kapalı olduğu durumlarda; doğrudan ortam içerisinde birikir ve temiz hava üzerinde bir katman oluşturur. Gaz miktarının artmasına bağlı olarak; zemin kısmında bulunan temiz hava miktarı azalırken, doğal gaz miktarında artış gözlemlenir.

Doğal Gaz Kaçağında Gaz Birikiminde Vermiş Olduğumuz Hizmetler Nelerdir?

Doğal gaz kaçağı yaşandığı zamanlarda, bu kaçağın onarılması ve gaz birikiminin durdurularak kayıpların önlenmesini sağlamak amacıyla çeşitli hizmetler veriyoruz. Bu hizmetlerimiz; can kayıplarının önlenmesi, kişi sağlığının tehlikeye atılmaması, maddi anlamda büyük veya küçük olarak ifade edilebilen kayıpların yaşanmaması adına çeşitli hizmetlerdir.

Bununla birlikte; doğal gaz kaçağı birikim yeri alanında verdiğimiz hizmetler şöyledir:

  • Kaçağın nerede bulunduğunu tespit etmek için özel olarak üretilen cihazlar bulunduruyoruz. Bu sayede, daha fazla gaz kaçağı oluşmadan ve kısa süre içerisinde sorunun merkezini tespit ediyoruz. Tespit etme aşamasından sonra da onarıma geçerek sorunu ortadan kaldırıyoruz.
  • Doğal gaz kaçağı yaşandıktan ve gaz birikimi oluştuktan sonra da müdahale etme imkanı sunuyoruz. Özellikle kapalı ortamlarda bulunan doğal gaz birikimleri; ölüme neden olabilecek kadar ciddi, yanlış müdahale yapılması durumunda büyük sorunlara neden olabilecek kadar önemli bir durumdur. Bu sebeple, kapalı bir ortamda doğal gaz kaçağı bulunduğu belirtildiği zamanlarda; bu alandan gazı alabilecek nitelikte cihazlar kullanıyoruz. Doğal gaz emilimi sağlayan cihazlarımız, zararlar ortaya çıkmadan sorunların çözülmesini sağlar. Bu aşamadan sonra onarımı sağlayarak sorunu ortadan kaldırıyoruz.
  • İçeride birisi bulunduğu zaman da doğal gaz kaçağı yaşanma ihtimali söz konusudur. Bu tür durumlarda, birey için yönlendirme sağlayarak ortamın havalandırılmasını ve ateşten uzak durulmasını sağlıyoruz.
  • Kaçağın olduğu alanın tespit edilmesi ve bu alanın onarılması konusunda vermiş olduğumuz önemli bir hizmet ise ücret durumudur. Bireylerin maddi durumunu zorlaştırmayacak şekilde, ödeme seçenekleri sunarak ve kişiler için en uygun fiyata kaliteli hizmetler sağlıyoruz.

Verdiğimiz hizmetlerin başlıca özeti bu şekilde olmakla birlikte, farklı avantajlarımızın da olduğu bilinmelidir.

Doğalgaz
Doğalgaz

Doğal Gaz Kaçağında Gaz Birikimi Olduğunda Neler Yapılmalıdır?

Doğal gaz kullanan ve gaz birikimi konusunda endişe duyan bireyler; bu tür sorunları yaşamamak adına çeşitli cihazları tercih edebilir. Sağlamış olduğumuz uyarı cihazları, hane içerisinde küçük miktarda dahi olsa doğal gaz sızıntısı bulunduğunda uyarı verir. Bu şekilde bireyler, sorunlar daha fazla büyümeden önlem alabilir ve çeşitli zararlardan kendilerini koruyabilir.

Bu önlem alınmadığı ve gaz birikim durumu ortaya çıktığı zaman ise; doğrudan havalandırma yapılmalı, elektrik düğmelerinden kesinlikle uzak durulmalıdır. Daha sonra, doğal gaz vanası kapatılır ve onarım işlemleri başlatılır. Bu işlemler tamamlanarak, doğal gaz güvenle kullanılmaya devam edebilir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.