Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Projesi

24 Eylül 2020 Engin AVCI6
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-projesi.png

Doğalgaz projesi deyince insanlar ne olduğunu merak ediyor. Doğalgaz projesi kullanılacak olan doğalgazın öncelikle kâğıt üzerinde tasarlanması ve daha sonra bu projenin hayata geçirilmesidir. Doğalgaz evlerde ısınma amaçlı kullanılan en yaygın enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Doğalgaz kullanımını yapabilmek için de doğalgaz tesisatına sahip olmak şarttır. İlk doğalgaz bağlatışının yapılacağı bir yerde öncelikle tesisatın tamamlanması gereklidir. Buda belirli bir projeye göre yapılır. Doğalgaz projesini anlatmadan önce doğalgaz nedir? Bu konuya değinmekte faydalı olacaktır.

Doğalgaz Nedir?

Doğalgaz, bakıldığında yer altından elde edilen yanıcı bir gaz çeşididir. Aynı zamanda doğalgaz kokusuz ve renksizdir. Doğalgaz insanlar tarafından enerji elde etme amacıyla ve ısınma aracı olarak kullanılır. Doğalgazında iletimini yapabilmek ve rahatça kullanabilmek içinde doğalgaz tesisat sistemi ihtiyacı ortaya çıkar. Tesisat kurulmadan doğalgazı kullanmak imkansızdır. Tesisatın kurulması içinde doğalgaz projesi çizilir ve bu projeye göre tesisat kurulumu yapılır.

Doğalgaz evlerde kullanılabilen güvenli ve temiz enerji kaynağı olarak kabul edilir. Bunun yanında doğalgaz kullanımında en büyük risk de yine doğalgaz kaçağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı doğalgaz tesisatları kurulurken büyük özen ve titizlik ile kurulmalıdır. Bu tür işlemlerin uzmanca kişiler tarafından yapılması çok daha sağlıklıdır ve yetkililer tarafından onaylanarak hizmetin sağlıklı bir şekilde tamamlanması gerekir. Diğer taraftan da kullanıcıların doğalgaz ile ilgili güvenlik uyarılarını dikkate alarak bilinçli olmaları da oldukça önemlidir.

Doğalgaz
Doğalgaz

Doğalgaz Tesisatının Aşamaları

Doğalgaz tesisatının tamamlanabilmesi için proje aşaması ve proje aşaması ile birlikte tesisatın o projeye uygun bir şekilde döşenmesi şeklinde iki aşamalı olarak gerçekleştirilir. Proje ile döşenen tesisatın birbirine uyumlu olması oldukça önemlidir ve gerekli yeterlilikte olmalıdır.

Doğalgaz Projesi Nedir? Nasıl Yapılır?

Doğalgaz projesi, kullanılacak olan doğalgaz tesisatının ayrıntıları ile görselleştirilmiş halidir. Kısacası şöyle de diyebiliriz ki tüm doğalgaz tesisatını ayrıntıları ile birlikte gösteren bir çeşit çizim. Tesisatın bütün çalışanlar, hatlar ve bağlantılar ayrıntılı bir şekilde bu planda yer alır.

Doğalgaz proje çizimleri genel olarak bilgisayar yardımı ile yapılır. Ayrıntılı çizimlerde gerçekte tesisatta yer alacak önemli noktalara yer verilir ve döşenecek olan tesisatla birebir uyumlu olması gerekir. Bu yüzden proje çizimi büyük bir dikkat ve özen ile yapılır. Doğalgaz projeleri, doğalgaz şirketlerinin onaylı firmalarına bağlı çalışan uzman mühendisler tarafından çizilir.

Eğer doğalgaz tesisat projelerinin çizimlerinde eksik ya da hata tespit edildiği taktirde proje dağıtım şirketi tarafından reddedilir. Bundan dolayı da işinde tecrübeli yetki ve onaylı firmalara başvurarak çizim yaptırmakta fayda vardır.

Proje, genellikle evler için müteahhitler tarafından hazırlatılır ve eve yerleşecek kişiler kendilerine göre uygun bir kombi seçerek genelde projeler ile tesisatlarını tamamlamış olurlar. Proje hazırlanması gerekilen durumlarda bölgedeki doğalgaz şirketlerinin onaylamış olduğu firmalardan biriyle anlaşmaya varılır ve bu işlem yaptırılmış olunur.

Doğalgaz Kullanmak İçin Ne Gerekiyor?

Doğalgaz öyle hemen herkesin istediği anda çabucak kullanabileceği bir şey değildir. Doğalgaz kullanımı için belirli şartların sağlanması da önemli bir konu olarak karşımıza çıkar.

Peki, bu şartlar nelerdir hep birlikte göz atalım;

 • Doğalgaz hattının binaya kadar gelmesi gereklidir. Eğer bu hat binaya kadar gelmiyorsa tesisat kurulamaz ve doğalgaz da kullanımı aktif bir hale getirilemez.
 • Doğalgaz kullanmak isteyen kişilerin öncelikle başvuru yapmaları gereklidir. Başvuru yapmayan kişiler doğalgaz kullanımından faydalanamaz.
 • Bina ya da daire içerisinde doğalgazın kullanılabilmesi için öncelikle iç tesisat kurulumunun tamamlanması gereklidir.
 • Doğalgaz abonesi olmakta oldukça önemlidir. Kurulum tamamlandıktan sonra abone olunarak doğalgaz kullanıma aktif bir hale getirilmelidir.

Bu şartların hepsi tamamlandıktan sonra artık doğalgaz kullanımı için önünüzde hiçbir engel kalmamış olur.

Doğalgaz Tesisatı Kimler Tarafından Yapılıyor?

Doğalgaz tesisatı doğalgaz firmalarının onaylamış olduğu yetkili tesisat firmalarınca yapılmaktadır. Peki, nereden başvuru yapılır?

Doğalgaz hizmeti almak isteyenlerin ilk yapmaları gereken şey tesisatı tamamlatmaktır. Bunun içinde ilk olarak gerekli izinlerin alınması ve hizmet anlaşması yapmak için bölgelerde görev yapan ilgili doğalgaz dağıtım şirketine başvuru yapılmalıdır.

Dağıtım Şirketi;

 • Binaya kadar tesisat yoksa bu tesisatın binaya kadar getirilmesini sağlar.
 • Bağlantılar için uygun iç tesisat projesi hazırlanmasını ve bunun uygun bir şekilde döşenmesini kontrol eder.
 • Doğalgaz tesisatının kurulumu tamamlandıktan sonra gerekli kontrolleri yapar ve doğalgaz kullanımını aktif hale getirir.
 • Arıza ve acil durumlarda kişilere teknik destek sağlar.

Doğalgaz dağıtım şirketi doğalgaz hizmetlerinin sağlanmasında denetleyici ve tedarikçidir. Dağıtım şirketi aynı zamanda bölgelerdeki tesisat firmalarından yeterli uzmanlığı olanlara sertifika verir. Sertifikası olan şirketlerde tesisatla ilgili işlemleri yürütme yetkisine aynı derecede sahip olur.

Doğalgaz Projesi Nedir
Doğalgaz Projesi Nedir

Doğalgaz Tesisatında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğalgaz tesisatında proje ve uygulama çok dikkatli ve aynı zamanda güvenli bir şekilde yürütülüp tamamlanmalıdır. Kullanacak olan kişilerin güvenliği için tesisatın güvenlik şartlarının sağlanması gereklidir. Şartlara uymayan hiçbir proje değerlendirmeye alınmaz sadece şartlara uygun olan projeler hayata geçirilir ve tesisat kurulumu onaylanarak kullanıma açılır. Tesisat yapılırken dikkat edilmesi gerekilen bazı noktalar vardır;

 • Doğalgaz borularının rahatça görülebilecek şekilde dizayn edilmesi ve olası bir aksilikte kolaylıkla müdahale edilebilmesi için kolay bir şekilde döşenmelidir. Doğalgaz borularının duvar içinde bulunması aslında çokta doğru bir durum değildir çünkü olası bir aksilikte müdahaleyi zorlaştırır.
 • Yapılan bağlantının sızdırmaz olması dikkate alınmalıdır ve bunun için sızdırmazlık macunu ile keten kullanılmasında fayda vardır.
 • Borular kelepçe ile konsollarla birlikte duvara sağlam bir şekilde sabitlenmelidir.
 • Yangına karşı dayanıklı tesisat malzemelerinin kullanılması da oldukça önemlidir. Bu yüzden zaman kişilerce yaptırılmasında fayda vardır.
 • Borular paslanmaya karşı korunaklı olmalıdır.

6 Yorumlar

 • Erol Dalgalı

  3 Aralık 2022 saat 22:50

  Merhabalar, merkezi ısınmali binalarda ısınacak alana m2 ye göre konulacak petek ölçüleri ne olmalıdır örnek:28 m2 salona kaç ölçüde radyatör konulmalıdır, yasal dayanağı nedir, teşekkür ederim

  Cevap

  • Engin AVCI

   7 Aralık 2022 saat 18:13

   Merhaba Erol Bey,

   Merkezi ısıtma sistemlerinde petek ölçüleri m² üzerinden değil de o mahalin ısı kayıpları üzerinden hesaplanır. Bu hesaplar inşaatın yapım aşamasında ilgili makine mühendisinin bölgenin kabul edilen en düşük sıcaklıkları, merkezi ısıtma sisteminin çalışma koşulları, tasarımı (gidiş dönüş suyu sıcaklığı, yer tipi kazan mı yoksa yoğuşmalı duvar tipi kazanlar mı kaskad gibi) gibi durumlar göz önüne alınarak, o mahalin (odanın) yan mahale olan duvarlarının veya dış cepheye bakan duvarların ısı iletim katsayıları, yüzey alanları gibi bir çok kriter hesaplanarak yapılır. Çok kabaca ampirik olarak hesap yaparsak, İstanbul için m²’ ye 135 kcal/h ısı kaybı var gibi düşünülür. 1 mt peteğin verdiği ısı da yaklaşık (kazan sıcaklıklıklarına, markaya göre değişmekle birlikte) 2.000 kcal/h olarak düşünüldüğünde 28 m² oda için 28*135/2.000 = 1,89 mt gibi çıkar. Yalnız bu hesaplar tamamen ampiriktir. Yasal dayanağı ise eğer adil paylaşım sistemi (ısı pay ölçer, kalorimetre vb. gibi) kurulu değilse yönetime haber verilmeden kesinlikle ilave edilmemelidir. Bu hesaplar tamamen yaklaşık hesaplardır!

   Cevap

 • Sedat yavuzaslan

  27 Aralık 2022 saat 21:48

  Merhaba yeni bir eve tasinacagim ama ev sahibinin proje olup olmadigindan haberi yok evde proje olup olmadığını nasıl anlarız

  Cevap

  • Fatih KARABAĞ

   24 Mart 2023 saat 16:53

   Merhaba Sedat Bey,
   Yeni taşınacağınız evde doğalgaz sayacı takılı ise eve ait doğalgaz projesi vardır. Ayrıca ev sahibine İGDAŞ tarafından verilen Tüketim No ile de 153 İBB Müşteri Hizmetlerinden sorgulama da yapılabilmektedir.

   Cevap

 • Neriman

  15 Şubat 2023 saat 11:11

  Merhabalar doğalgaz projem onaylanmadı yeni çizilecek olan proje için ne kadar ödeme yaparım

  Cevap

  • Fatih KARABAĞ

   24 Mart 2023 saat 16:50

   Merhaba Neriman Hanım,
   Doğalgaz projelendirme, proje onay ve gaz açma işlemleri için toplamda 2000 ₺ ödeme yapmanız gerekmektedir.

   Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.