Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Tesisatı

27 Eylül 2020 Engin AVCI2
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-tesisati.jpg

Konut, ofis, küçük işyeri ya da büyük bina, fabrika gibi yerler için doğalgaz tesisatı projelendirme ve yapım işlemlerini yetkili firma olarak gerçekleştiriyoruz. Entes Mühendislik hizmet kategorilerimiz arasında, doğalgaz proje çizimi, tesisat kurulumu ve tüm bakım işlemleri yer alıyor. Mutfaklar ve endüstriyel fırınlar için doğalgaz sistemleri projeleri hazırlarken, yeni yapılan binaların komple doğalgaz projelerini hazırlıyoruz.

Doğalgaz kullanmaya başladıktan sonraki aşamalarda da tesisatınızla ilgili tüm bakım ve kontrol işlemlerini yine yetkili ve uzman elemanlarımız ile yapıyoruz. Konutlarda ya da endüstriyel alanlarda ihtiyaç duyduğunuz, doğalgaz tesisatları için her türlü projelendirmeyi hemen yapıyor, tesisatınızın kurulmasını sağlıyoruz.

Doğalgaz Tesisatı Hakkında
Doğalgaz Tesisatı Hakkında

Doğalgaz Kullanımının Tercih Edilmesi

İlk başlarda endüstriyel alanlarda, ısı ihtiyacı için kullanılan enerji maliyetlerinin artmasıyla doğalgaza olan talep artmaya başlamıştır. Doğalgaz ekonomik enerji kaynağıdır ve günümüzde evlerde de kullanılmaya başlanmıştır. Şehir merkezlerine doğalgaz hatlarının çekilmesi ile birlikte, yeni binalar, doğalgazlı olarak planlanmaktadır.

Eski binaların çoğu kış aylarında daha iyi ısınabilmek ve sıcak su ihtiyacını karşılayabilmek için doğalgaz kullanmayı tercih ediyorlar. Entes mühendislik olarak tüm bina türleri için doğalgaz projeleri hazırlayarak, ihtiyaç duyulan tesisatın kurulumunu sağlıyoruz. Yaptığımız tesisat kurulum sonrasında, daha temiz, daha ucuz olan doğalgaz enerjisinin kullanılmasını ve konforlu yaşam şartlarının oluşmasını sağlamış oluyoruz.

Tesisat İçin Uygun Firma Seçimi

Doğalgaz kullanmaya karar verdiğinizde, ihtiyacınız olan tesisatın kurulabilmesi için doğru firma seçimi yapmalısınız.

Firma seçimi yaparken şunlara dikkat etmelisiniz;

 • Firmanın kurumsal olması,
 • Yetki belgesinin bulunması,
 • Proje çizen elemanlarının yetkili ve imza yetkilerinin olması,
 • Personellerinin yeterlilik belgesine sahip olması,

Bu özelliklere sahip olan firmalar ile anlaşmalar yaparak, keşif, proje çizimi ve tesisat kurulumunu yaptırabilirsiniz. Entes mühendislik olarak ücretsiz keşif ve projelendirme yaparak işlemlerimize başlıyoruz. Doğalgaz dağıtım firması tarafından yetkilendirilmiş bir firma olduğumuz için sektörde hizmetlerimizi güvenilir olarak veriyoruz. Yetkisiz firmaların yapacağı tesisatlar, onaylanmayacağı gibi çeşitli sorunlar ile karşılaşma riski çok olacaktır. Uygun firma seçiminde öncelikle firmanın yetki belgesini ve projeyi hazırlayacak olan elemanların yeterlilik belgelerini görmelisiniz.

Doğalgaz Proje Çizimi

Doğalgaz için yapılacak olan ilk işlemlerden birisi proje çizimidir. Tesisatın, yönetmelik ve şartnameye uygun olarak yapılabilmesi için keşif ve proje çizimi gerekiyor. Doğalgaz proje çizimlerini, uzman elemanlar ile yapıyor ve tüm projeyi bilgisayar ortamında gerçeğe uygun olarak hazırlıyoruz. Entes Mühendislik doğalgaz tesisat projelerini, lisanslı programlar kullanarak hazırladığımız için görsel özelliğini öne çıkartıyor ve tesisat kurulmadan müşterilerimize nasıl olabileceğini gösteriyoruz.

Tesisatın amaca uygun yapılabilmesi için projelendirme şarttır ve onaylı projeye göre tesisat yapılmaktadır. Tesisatta kullanılacak olan ekipmanların belirlenmesi, doğru ekipmanların kullanılması profesyonellik istemektedir. Firmamız, mesleki yeterlilik belgesine sahip elemanları ile keşif, projelendirme ve tesisat kurulum işlemlerini yapmaktadır. Bu müşterilerimize güven vermekte ve tesisatın hazırlanan şartnameye birebir uymasına neden olmaktadır.

Doğru Çizim ve Ölçülendirme

Yetki belgesine sahip bir firma olarak, ücretsiz keşif hizmeti veriyor ve yaptığımız keşfe göre proje hazırlamaya başlıyoruz. Tesisatın kurulacağı yerin küçük bir işletme, konut ya da büyük bir fabrika olması fark etmeksizin gerekli projeyi, bilgisayar ortamında hemen hazırlıyoruz. Keşif ile bina planı üzerinde doğru ölçülendirme yapıyor, kombi, boru, petek türlerini belirleyerek, proje detayında belirtiyoruz.

Doğru ölçülendirme yaparak hazırladığımız projelerde, tesisatın görselini oluşturarak, hangi malzemenin nerede hangi ölçüde kullanılacağını ve kurulum sonrasında görüntünün nasıl oluşacağını gösteriyoruz. Doğalgaz ile ilgili yapılacak olan tüm işlemler hassas işlemler olduğu için tesisat ile ilgili yapılacak işlemlerin yetkili kişiler tarafından yapılması gerekiyor.

Doğalgaz
Doğalgaz

Doğalgaz Tesisatı Yapımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Doğalgaz tesisatları öncesinde yapılan proje onayı yapılmalı ve onaylı projedeki detaylara göre tesisat malzemeleri kullanılmalıdır. Kurumsal ve yetkili firma ile hizmet sözleşmesi hazırlanmalı, bu firmanın tüm işlemleri eksiksiz yapması sağlanmalıdır. Dikkat edilmesi gereken hususlar başında, yetkili kişiler tarafından projenin hazırlanması, projenin onaylanmış olması gelmektedir.

Tesisat kurulumu yapılırken, projede belirtilen kalitedeki malzemelerin kullanılıyor olması önemlidir. Yanlış ve düşük kalitedeki ürünler kısa sürede tesisat arızalarına neden olacaktır. Firmamız, tesisat kurulumuna başlamadan önce müşterilerine, projeyi ve kullanılacak olan malzemeleri göstermekte, kurulum aşamasında denetim yapılmasını sağlamaktadır. Doğru ve güvenilir tesisat kurulumu için firmanın kurumsal olması en önemli husustur.

Doğalgaz Tesisat Kurulumu

Doğalgaz tesisat kurulumu için ön araştırma yapmalı ve bu alanda hizmet veren güvenilir firma seçimi yapılmalıdır. Tesisat kurulumu için ilk işlem bina içerisinde keşif yapılması ve proje çizimidir. Proje çizimi olmadan tesisat kurulumu yapılmamaktadır. Hazırlanan proje, doğalgaz dağıtım firması tarafından onaylanır ve bu projeye göre kurulum işlemlerine başlanır.

Bina içerisinde, tesisat borularının geçeği yerler, kullanılacak olan peteklerin ölçüleri ve takılacağı yer, mutfak için gaz bağlantıları gibi tüm detaylar belirlenir. Doğalgaz tesisatları hakkında bilgi sahibi olan yetkili elemanlar tarafından projeye uygun olarak kurulum işlemleri başlar. Kurulum tamamlandıktan sonra tesisat kontrolü yapılır ve verilecek onay sonrası doğalgaz kullanılmaya başlanabilir.

Tesisat Malzemeleri

Doğalgaz tesisatının kurulumu önemlidir ve hazırlanan şartnameye göre hazırlanması gerekiyor.

Tesisatta kullanılan malzemeler şunlardır;

 • Doğalgaz tesisatı ana vanası,
 • Dağıtım borusu,
 • Kolon borusu,
 • Sayaç bağlama hattı,
 • Ayrım hattı,
 • Tüketim hattı,
 • Cihaz bağlantı hattı,

Tesisat kurulumu için hazırlanan projelerde bu malzemelerin kullanılacağı yerler tek tek gösterilmektedir. Tüm malzemeler eksiksiz olmalı ve hazırlanan projeye sadık kalınarak, tesisat yapılmalıdır. Tesisat yapıldıktan sonra yetkili kuruluşlar tarafından gerekli denetimin yapılması sağlanmalıdır. Kaliteli ısı verimliliği almak ve güvenli kullanım için kaliteli malzeme seçimine özen gösterilmesi gerekiyor. Firmamız, yetkili bir kuruluştur ve proje, tesisat işlemlerinin tamamını onaylatarak işlemlere başlamaktadır.

2 Yorumlar

 • Dudu Ulu

  14 Aralık 2022 saat 09:38

  Tesisatta yapılan her değişiklik için yeniden proje çizdirmek gerekir mi?

  Cevap

  • Engin AVCI

   16 Aralık 2022 saat 18:23

   Merhaba, tüm tesisat değişikliklerinde, cihaz sökümlerinde yeniden doğalgaz projesi çizdirmek zorunludur. Hatta İstanbul’ da İGDAŞ haricinde, diğer illerde konutlarda her türlü cihaz değişiminde dahi (kombi, soba, şofben vb. gibi) proje çizdirmek zorunludur. Tüm ticari işletmelerde cihaz değişiklikleri dahil doğalgaz tesisatına yapılan tüm müdahalelerde doğalgaz projesi çizilmesi gerekir.

   Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.