Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

19 Eylül 2020 Engin AVCI1
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacagi-nasil-anlasilir.jpg

Kış aylarında soğuk hava kütlelerinin artması ile birlikte ev ortamının ısıya ihtiyacı vardır ve Türkiye genelinde artık evlerde doğalgaz kullanımı artmıştır bununla birlikte insanların kafasında da şöyle bir soru oluşmaya başlamıştır; Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır?

Doğalgaz kullanımında cihazların ve bacaların bakımları düzenli bir şekilde yani aksatılmadan yetkili kişilere yaptırılmalıdır. Bazı aboneler bunu uyarıları hiç dikkate almıyor ancak bu kişinin hayatını kendi elleri ile riske atmasıdır.

Önümüzde bizi bekleyen kış aylarında Türkiye genelinde hava sıcaklığı eksi derecelere kadar düşmektedir ve bu durum karşısında insanlar evlerinde üşümemek için doğalgaz kullanımını artıracaktır.

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Kokusu Neye Benzer?

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır ve neye benzer? Bu herkesin merak ettiği bir konudur. Bir evde veya herhangi kapalı bir ortamda doğalgaz kokusunun olup olmadığının nasıl anlaşılacağı da merak edilen bir konudur.

Bu bağlamda şunu diyebiliriz ki doğalgazın aslında herhangi bir kokusu yoktur ancak kokusuz olan doğalgaz ilgili tesislerde kokulandırılarak insanlara hayati tehlike olmaktan çıkarılmış olunur. Kokusu olmayan doğalgazın herhangi bir kaçak esnasında bilinmesi neredeyse imkânsız bir durum olduğundan dolayı ilgili birimler kokulandırmayı düşünmüşlerdir.

Hal böyle olunca şunu diyebiliriz ki kokulandırılmış olan doğalgaz herhangi bir kaçak durumunda aynı çürük sarımsak gibi ya da ona benzer bir koku ile anlaşılır.

Kişilerin evlerinde, iş yerlerinde veya herhangi kapalı bir ortamda doğalgaz kullanılıyor ise böyle bir koku aldıklarında ilgili birimleri aramalarında fayda vardır.

Aynı zamanda kişiler;

 • Herhangi bir yerde oluşan doğalgaz kaçağında evi havalandırmaları gerekmektedir.
 • Bu esnada bilgilendirme yapılmalı ve ondan sonra telefon kullanılmamalıdır
 • Kendilerinin de yetkili kişiler gelene kadar dışarıda beklemeleri sağlıkları açısından büyük önem arz eder.

Ülkemizde insanlar bu gibi bir durumda genelde işlerini kendi başlarına halletmeye kalkmaktadırlar ve bu oldukça yanlış bir harekettir. Çünkü doğalgaz kaçağı öyle hafife alınacak ve kişilerin hayatını riske atacak bir konu değildir.

Ülkemizde insanların ihmalkâr davranışları yüzünden istenmeden de olsa doğalgaz kaçağından hayatını kaybeden kişiler bulunur.

Sizde hayatınızı böyle bir riske atmadan doğalgaz kokusunu hissettiğiniz an yukarıda sıralamış olduğumuz maddelere uyarak en önemlisi doğalgaz yetkili servislerini arayarak kendi ellerinizle hayatınızı güvence altına almış olursunuz.

Doğalgaz Kaçağı Olduğunda Ne Yapılmalı?

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır sorusundan sonra şunu diyebiliriz ki doğalgaz hemen hemen hepimizin evinde ısınma, yemek pişirme, sıcak su gibi ihtiyaçları karşılamak için kullanılır. Evimizde kendimiz kullanmıyorsak bile yakınlarımızda kullananların olduğu bir kesindir.

Doğalgaz güvenli kullanıldığı taktirde oldukça pratik ve kolay bir enerji kaynağına dönüşebilir ancak kuralsız ve ihmalkâr bir kullanım söz konusu ise tehlikeye dönüşür. Bu enerji kaynağının kullanımı yaygın olsa da insanlarda endişe uyandırması da oldukça yüksek oranda karşımıza çıkar. Kullanıcı olarak doğalgaz kaçaklarını önlemek adına dikkat etmemiz gereken ve almamız gereken önlemler vardır.

Doğalgaz kaçağı hem renksiz hem de daha önce ifade ettiğimiz gibi kokusuzdur. Unutulmamalıdır ki bu gaz oldukça da yanıcıdır. Bundan dolayı doğalgazın yeryüzüne çıktığı hali ile koklanarak ve görünerek anlaşılması asla mümkün olamaz. Aynı zamanda farkında olmadan doğalgazı solumak kişilerin zehirlenmesine de yol açar.

Bu yüzde kapalı ortamlarda kullanılan doğalgaz ister ısınma için ister sıcak su ihtiyacı için hangi amaçla kullanılırsa kullanılsın herhangi bir kaçak durumunda kolaylıkla anlamak için kokulandırılması fikrine ihtiyaç duyulmuştur. Buradaki amaç tehlikeli olan bu maddenin tehlikesini çok geç olmadan ortadan kaldırmaktır.

Herhangi bir sızıntı veya bir kaçak halinde hissedilen bu koku sayesinde biriken doğalgazın yanmasına ya da patlamasına izin vermeden önlem alınmış olunur. Kokulandırılan doğalgaz olası bir kaçak durumunda hemen anlaşılır ve patlama zehirlenme gibi kazaların önüne böylelikle geçilmiş olunur.

Doğalgaz Kaçağının Sebepleri?

Doğalgaz kaçağına sebep olabilecek durumları bilmek önceden önlem almak için oldukça önemli bir durumdur.

İşte doğalgaz kaçağının sebepleri;

 • Baca aparatının doğru düzgün çalışmaması veya herhangi bir yetkisi olmayan kişilerce devre dışı bırakılarak içeriye gaz sızması
 • Baca temizliği, bakımı veya yenilenmesi gerekiliyorsa bunların ihmal edilmesi, baca başlığının takılmamış olması
 • Yetkili tesislerin bakım ve onarımında yönetmeliğe uymaması
 • Baca yapılırken kullanılan malzemelerin kalitesizliği
 • İnşaat sırasında baca bölmesinin daraltılması sonucu baca çekişinin sağlanamaması
 • Doğalgaz ile ilgili cihazların bakımının eksik olması ve kişilerin bunu ihmal ederek kullanmaya devam etmesi
 • Borularda çeşitli sebeplerden dolayı oluşan çatlama, delinme veya kırılma doğalgaz kaçağının başlıca nedenleri arasında yerini alır.
Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?
Doğalgaz Kaçağı Nasıl Anlaşılır?

Doğalgaz Kaçağını Fark Edince Ne Yapmalıyız?

Daireler içerisinde bir kaçak söz konusu ise öncelikle kişilerin panik yapmamaları gerekir. Bu gibi durumlarda elektrikten ve elektrikli her şeyden uzak durun. Işıkları kesinlikle açmayın ve elektrikli cihazları kesinlikle çalıştırmayın. Eğer binada herhangi bir kaçak söz konusu ise asansörü kullanmak oldukça tehlikelidir bu yüzden asansörden uzak durun.

Telefon sızıntının olduğu yerde kullanılırsa olası bir patlama veya kıvılcıma neden olabilir kesinlikle telefon kullanmayın. Sızıntının olduğu yerde yanıcı maddeleri kullanmak her açıdan büyük risktir ve kesinlikle kullanılmamalıdır.

Siz kendi başınıza arızayı tamir etmeye kakmayın ve sızıntıyı fark edince hemen yetkili servisi arayın. Kapı ve pencereleri açın ve ortamın havalanmasını sağlayın çünkü sızıntı birikimi sizi zehirleyebilir.

Binada bir sızıntı söz konusu ise bina girişinde bulunan doğalgaz vanası hemen kapatılmalıdır. Bina içerisine dolan gazı çıkarmak için bina içerisindeki bütün pencerelerin açılmasında fayda vardır.

Doğalgaz kaçağı nasıl anlaşılır sorusuna kesinlik getirdikten sonra şunu söylemekte de fayda vardır. Gaz kaçağı riskinin en aza indirilmesi için bazı hususlara dikkat edilerek kullanılmasında fayda vardır.

Eğer gerekli güvenlik önlemlerine uyulur ise doğalgaz güvenle kullanılacak bir enerji kaymağı olarak karşımıza çıkar ancak hiçbir önlem almadan dikkatsiz ve ihmalkâr bir şekilde kullanılırsa kişiler içinde hayati risk taşıyan bir enerji kaynağı olarak karşımıza çıkar.

Bir Yorum

 • Gülsefa Kübra

  1 Şubat 2022 saat 05:04

  Merak edilen tüm konularda fazlasıyla aydınlatıcı bilgilere ulaşabileceğiniz bir yazı

  Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.