Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

20 Eylül 2020 Engin AVCI1
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacak-tespiti.jpg

Doğalgaz kullanımına devam edilirken yaşanan sorunlarda, doğalgaz kaçağı nasıl tamir edilir konusunda yardım almak gerekebilir. Doğalgaz kaçakları, çok farklı alanlarda zarar oluşumuna neden olan önemli bir sorundur. Doğalgazda oluşan kaçaklar sonucunda; ciddi ölçekte maddi kayıplar, manevi hasarlar, sağlık durumunda ortaya çıkan önemli sorunlar ve zamanında müdahale etmeme durumuna bağlı olarak can kayıpları dahi ortaya çıkabilir.

Bu sebeple, doğalgaz kaçağının tespit edilmesi ve tamir edilmesi gerekir. Kaçağın oluştuğu yerde yapılacak olan işlemler ve onarım konusunda çeşitli hizmetleri veriyor olmamızla birlikte, hizmetlerimizden faydalanmak isteyen bireylerin bu konuları bilmesi gerekir.

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?
Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Doğalgaz Kaçağı Hangi Durumlarda Tamir Edilir?

Doğalgaz kaçağı sorunu ortaya çıktığı zaman, genel olarak kullanıcılar; hangi durumlarda tamir ettirilmesi gerektiği, hangi durumlarda önem vermemeleri gerektiği konusunda araştırma yapar. Burada, bilinmesi gereken en önemli nokta; her türlü durumda doğalgaz kaçağının tamir ettirilmesi gerekir. Özellikle küçük miktarlarda yaşanan kaçak durumlarında bireyler, bu durumun bir zararı olmayacağını düşünebilir.

Ancak bu düşünce oldukça yanlıştır. Özellikle kapalı alanlarda ortaya çıkacak olan doğalgaz kaçağı birikimi; yangın oluşumu, patlama ve bireylerin zehirlenmesi gibi ciddi sorunlara neden olabilir. Bu sebeple, kaçak durumu ne derece olursa olsun derhal tamir ettirilmesi gerekir.

Doğalgaz Kaçağının Tamir Ettirilmesi Gerektiği Nereden Anlaşılır?

Doğalgaz kaçağı ortaya çıktığı zaman, bu durumu anlamak amacıyla bazı gözlemlerin yapılması gerekir. Gözlem sonuçlarına bağlı olarak ise, vermiş olduğumuz hizmetler için bizden yardım alabilirsiniz. İlk olarak, doğalgaz kullanımını takip edilmelidir. Eğer; vana her zamanki şekilde açık ancak hane içerisine ulaşan doğalgaz miktarında belirli bir oranda azalma söz konusu ise, doğalgazda kaçak vardır.

Bu durumun yanı sıra, incelenmesi gereken önemli bir durum ise faturadır. Doğalgaz faturaları, kişinin kullanımı hakkında geniş çağlı olarak bir döküm verir. Bu döküm üzerinde, doğalgazdan ne kadar kullanıldığı ve buna karşılık gelen ücret yer alır. Eğer doğalgaz kullanımı diğer aylarla aynı olmasına rağmen fatura üzerinde bir fark var ve buna bağlı olarak ücret fazlası söz konusu ise; doğalgaz kaçağı vardır ve hizmetlerimizden faydalanmanız gerekir.

Doğalgaz Kaçağı Tamiri İçin Neler Yapılmalıdır?

Doğalgazda ortaya çıkacak olan kaçaklar, ciddi olarak nitelendirilen sorunlardan bir tanesidir. Bu sebeple de bilinçsiz olarak müdahale edilmesi oldukça yanlıştır. Bireyler, doğalgaz kullanımında kaçak olduğundan şüphe ediyorsa; bu alanda uzman olanlardan yardım almalı, tamir işlemini sağlayarak sorunların önüne geçmelidir. Yapılması gereken ilk durum, doğalgazda kaçak olup olmadığına yönelik olarak yapılacak olan gözlemdir. Bu gözlem sonucunda, kaçak olduğu anlaşıldığı zaman; vermiş olduğumuz hizmetlerden faydalanarak tamir işlemini sağlayabilirsiniz.

Doğalgaz Kaçağı Tamirini Nasıl Yapıyoruz?

Doğalgaz kaçağı ortaya çıktığı zaman, bu alanda uzman olan bireyler tarafından işlemler yapılmalıdır. Bu sebeple, kaçak konusunda uzman olarak faaliyet gösteren çalışanlarımız tarafından denetleme aşamasını sağlıyoruz. Denetleme yapılırken; kaçak tespiti için kullanılan özel cihazlarımız sayesinde; hangi noktadan ne kadar basınç kullanarak kaçak ortaya çıktığını, hasarın nerelerden kaynaklı olduğunu tespit ediyoruz.

Bu aşamadan sonra, eğer ortamda doğalgaz kaçağı birikim durumu söz konusu ise, bu birikimin yine özel cihazlarımız sayesinde ortamdan alınmasını sağlıyoruz. Daha sonra doğalgaz vanasını kapatarak, hasarın olduğu merkezlerde tek tek onarma işlemlerini yapıyoruz. Bazı durumlarda sorun kazan dairesinde olurken, bazı durumlarda bina içerisindeki veya hane içerisindeki borularda çatlak durumları söz konusu olabiliyor.

Benzer şekilde, doğalgaz borularının çok eski ve dayanıksız olmasına bağlı olarak da doğalgaz kaçağı yaşanma ihtimali söz konusu olabilir. Bu tür durumlarda, tam alan tespit ederek yenileme ve onarımı sağlayarak kaçak oluşumunu önlüyoruz. Tamirat aşaması tamamlandıktan sonra, elektrik düğmesi kullanmadan doğalgaz vanası açılır ve özel cihazlarla bir kez daha kontrol sağlanır. Sıkıntı olmadığı ve onarımın tam olarak yapıldığı anlaşıldığı zaman ise; elektrik düğmeleri de açılarak işlem tamamlanır.

Doğalgaz Kaçağı Tamiri Neden Yapılmalıdır?

Doğalgaz kaçağının tamir edilmesi, oldukça önemli bir konudur. Ortaya çıkacak olan ciddi kapsamlı sorunların önlenmesi adına oldukça gerekli bir durumdur.

Bununla birlikte, doğalgaz kaçağının tamir edilmesini zorunlu kılan durumlar başlıca şu şekilde ifade edilebilir:

 • Doğalgaz, yanıcı özelliği olan kuvvetli bir gaz türüdür. Bu duruma bağlı olarak, doğalgazda yaşanacak olan küçük bir sızıntı dahi yangın oluşumuna ve bu yangının boru içerisine taşınarak patlama oluşmasına neden olabilir.
 • Doğalgaz, kapalı halde bulunan hanelerde, kendiliğinden birikme özelliğine sahip olan bir gaz türüdür. Bu duruma bağlı olarak, yüksek kaçak ortaya çıktığı zaman basınç ve bu basınç durumuna bağlı olarak da patlama durumu yaşanabilir.
 • Doğalgaz kaçağı, maddi olarak bireylerin daha fazla masraf yapmasına neden bir etkendir. Bu sebeple tamir ettirilmesi gerekir.
 • Doğalgaz kaçağı, soluma durumunda zehirleme yapan ve ölüme neden olan bir gazdır. Bu sebeple hemen tamir ettirilmesi gerekir.

Bu gibi durumlar, kaçak tamiri adına oldukça önemlidir.

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?
Doğalgaz Kaçağı Nasıl Tamir Edilir?

Doğalgaz Kaçağı Tamiri Konusundaki Hizmetlerimiz

Doğalgaz kaçağının tamiri yapılmak istendiği zaman, hizmetlerimizden faydalanmayı öneririz. Özellikle, gelişmiş cihaz kullanıyor olmamıza bağlı olarak; kaçak kısa sürede tespit edilir ve onarım işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanır. Bu hizmetimizin yanı sıra, ödeme konusunda da çeşitli kolaylıklar sağlıyoruz.

Çeşitli şekillerde ödeme imkanları; bireylerin hem kredi kartı, hem nakit ödeme, hem de taksit yapmaları konusunda kolaylık yaşamasına neden oluyor. Hizmetlerimizden faydalanarak doğalgaz kaçağı tamiri için avantaj sağlayabilirsiniz.

Bir Yorum

 • Esra Şanlı

  17 Aralık 2021 saat 16:18

  Mutfaktaki borularda kaçak tespit ettiler ek yerlerinden kaçak varmış ne kadara yapılabilir acaba? üç tane köşe ve 1 tane birleştirme 3lu boru eki var. fiyat alabilir miyim

  Cevap

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.