Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçağı Öldürür Mü?

11 Eylül 2020 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacagi-oldurur-mu.jpg

Doğalgaz kullanmakta olan hemen hemen her birey, doğalgaz kaçağı öldürür mü? konusunda bilgi sahibi olmak ister. Bu sebeple, çeşitli konuların bilinmesi ve farklı önlemlerin alınması gerekir. Çünkü bazı durumlarda doğalgaz kaçakları ölüme neden olurken, bazı durumlarda farklı sorunların ortaya çıkmasına neden olabilir. Hangi durumlarda ölüme neden olduğu, hangi durumlarda ne gibi zararlar verdiği, bu konuda alınması gereken hizmetlerin neler olduğu, gibi konuların bilinmesi oldukça önemlidir.

Doğalgaz Kaçağı Hangi Durumlarda Öldürür?

Doğalgaz kaçağı, her zaman yüksek oranda sızıntı olduğu anlamına gelmez. Bazı durumlarda kaçak olan alanın küçük olmasına bağlı olarak zararlar ortaya çıkarken; alanın büyük olmasına bağlı olarak ölümcül zararlar ortaya çıkabilir.

Bununla birlikte, doğalgaz kaçağı sorununun ölüme neden olduğu durumlar başlıca şu şekildedir:

  • Uyuma ortamına gaz sızıntısının sağlanması durumunda kişi, uyku sırasında baygın duruma gelir ve daha fazla gaz kokusuna maruz kalır. Bu tür bir sorun ortaya çıkınca, erken müdahale söz konusu olmazsa eğer; genel olarak ölümle karşılaşılır.
  • Doğalgaz, yanıcı özellikte olan gazların başında gelir. Bu sebeple, doğalgazda oluşacak olan kaçıklar sonucunda yangın yaşanma ihtimali de söz konusudur. Bu tür durumlarda maddi kayıplar olmakla birlikte, ortamda bir insanın bulunması durumunda can kayıplarının da yaşanması muhtemel bir sorundur.
  • Doğalgazda oluşan kaçak ve sızıntı durumu, bazı durumlarda elektrik devrelerinin patlamasına ve büyük alevlerin ortaya çıkmasına neden olur. Uzun süreli olarak fark edilmeyen sızıntılardan sonra, özellikle eve yeni giriş yapıldığı zamanlarda lamba yakılmak istendiğinde dahi devrelerde patlama ve yangınlar oluşabilir. Bu durum, can kaybına neden olan önemli bir doğalgaz kaçağı problemidir.
  • Doğalgaz, kokusuz olan gaz türlerinden bir tanesi olmakla birlikte; oldukça zehirli bir gaz türüdür. Bu sebeple, anlaşma yapılan doğalgaz satıcıları daima özel bir koku ekler. Bu durum, yaşanacak olan sızıntı durumlarının fark edilmesini sağlamak ve zehirlenme sorununu önlemek için oldukça gereklidir. Ancak bazı zamanlarda, doğalgaz içerisine koyulacak olan koku değiştirici gazların eklenmesi unutulabilir. Bu durumlar; sızıntı olduğu zaman anlaşılmaması, solunumun devam ettirilmesi ve ölümle sonuçlanan önemli bir problemdir.

Genel olarak bu tür sorunlar ortaya çıktığı zaman, doğalgaz kaçağı sorunu ölüme neden olur.

Doğalgaz Kaçağı Öldürür Mü?
Doğalgaz Kaçağı Öldürür Mü?

Doğalgaz Kaçağı Hangi Durumlarda Ölüme Neden Olmaz?

Doğalgazda yaşanacak olan her kaçak sorunu, kesin olarak ölüme neden olacak diye bir durum söz konusu değildir. Bazı durumlarda yaşanan kaçak küçük bir miktardır. Bu miktara bağlı olarak, ölüm olmayan ancak çeşitli sorunlara neden olan durumlar görülür.

Doğalgaz kaçağının ölüme neden olmadığı durumlar genel olarak şu şekildedir:

  • Sızıntı az olduğu zaman kişi, doğalgaz zehirlenmesi olarak ifade edilen önemli bir sorunu yaşayabilir. Bu durumda; sızıntı miktarı büyük olmamasına rağmen, özellikle uyku esnasında solumaya bağlı olarak bir miktar soluma sağlanır. Daha sonra ciğerlerde oluşan boğulma hissi, kişinin uyanmasına ancak hareketlerinin oldukça kısıtlı olmasına neden olur. Bu tür bir sorun yaşandığı zaman, zamanında yapılacak olan müdahale sonucunda kişinin ölümü gibi bir durum söz konusu olmaz.
  • Özellikle sızıntı olan alanın elektrik devrelerine yakın olmasına bağlı olarak, elektrik üzerinde yaşanacak olan hareketler; yangın oluşumuna neden olabilir. Ancak bu yangınlar, her zaman büyük patlama olarak ifade edilecek yangınlar değildir. Sızıntı miktarının az olmasına bağlı olarak yalnızca bir kıvılcımın oluşması bile söz konusu olabilir. Bu türü durumlarda genel olarak kaçak, ölüme neden olmaz.

Genel olarak bu durumlar yaşandığı zaman, sızıntı alanına ve miktarına bağlı olarak büyük sorunlar yaşanmaz. Bununla birlikte, uzun vadede daha büyük sorunlar yaşamamak adına; doğalgaz kaçağı konusunda vermiş olduğumuz hizmetler hakkında bilgi sahibi olmak gerekir.

Doğalgaz Kaçağı
Doğalgaz Kaçağı

Doğalgaz Kaçağı Nasıl Oluşursa Ölüme Neden Olur?

Bazı durumlarda, yaşanan doğalgaz kaçağının daha ciddi sorunlar oluşturduğu bilinen bir gerçektir. Özellikle, doğalgaz borularına yakın olan alanlarda yaşanan kaçaklar, ölüme neden olabilecek sorunlar içerebilir.

Doğalgaz boruları, genel olarak binalar içerisinde bulunan kazan dairelerinde yer alır. Bu alanlar, bina temellerine en yakın olan alan olmakla birlikte; içerisinde önemli bir potansiyel tehlike (doğalgaz) barındıran alanlardır. Yaşanacak olan kaçaklar sonucunda gaz, bu alan içerisinde yoğun olarak birikir.

Buraya gelecek olan bireylerin aydınlatma sağlamak istediklerinde, yangın oluşumu sağlanmakla birlikte; bu alanda gereğinden fazla kalmaya bağlı olarak da ölümün yaşanması söz konusudur. Bu sorunun yanı sıra, hane içerisinde yer alan borularda oluşacak sızıntı sorunları da oldukça önemlidir. Bu sızıntılar, özellikle uyku durumunda yoğun olarak yaşandığı zaman ölüme neden olur.

Doğalgaz Kaçağının Öldürmemesi İçin Neler Yapılmalıdır?

Yaşanacak olan doğalgaz kaçaklarının ölüme neden olmaması için yapılması gereken farklı işlemler bulunur. Bu işlemleri sağlamak amacıyla, özellikle tesisat alanında ve mühendislik alanında hizmet veren bireylere danışmak gerekir. Bizim bu alanda vermiş olduğumuz çeşitli hizmetler mevcuttur.

İlk olarak, sızıntı olma ihtimali olan alanlarda bulunan boruları, binaların iç alanlarına yerleştirmeye önem veriyoruz. Bu durumun yanı sıra, doğalgaz borularının üzerini; zarar göremeyecek şekilde kapatarak, hem görsel alanda hem de sızıntı sorunlarına karşı dayanıklı hale getiriyoruz.

Ayrıca, vermiş olduğumuz önemli bir diğer hizmet ise; doğalgaz akışının kesilmesini sağlayarak, sızıntı yaşanmasına neden olan tüm boruları değiştirebiliyoruz. Eski ve işlev görmeyen borular yerine; dayanıklı ve uzun ömürlü doğalgaz boruları kullanıyoruz. Bu sebeple doğalgaza bağlı olarak ortaya çıkan sorunları önlüyoruz.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.