KombiYoğuşmalı Kombi

30 Mayıs 2020 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2014/07/kombi-sicaklik-ayar-1280x853.jpg

Eğer evinizde ya da işyerinizde doğalgaz kullanmaya karar verdiyseniz ve bu nedenle bir kombi alma sürecinin içersindeyseniz satın alma öncesinde kombilerin özellikleri ile ilgili bilgiler edinmeniz, hem işinizi kolaylaştırmış olacaktır , hem de size en uygun olan kombiyi satın almanıza olanak sağlayacaktır.

Kombiler ısıtma ve yanma  tekniklerine  göre 2’ye ayrılır.

Bunlar;  Yoğuşmalı kombi ve konvansiyonel kombidir. Konvansiyonel kombiler bildiğimiz  klasik  kombilerdir.

Yoğuşmalı kombiler, kombinin çıkarmış olduğu su buharının enerjisini kendi enerjisi ile birleştirerek yoğuşmuş hale gelen buharı, su olarak dışarı atar. Bu nedenle klasik yani konvansiyonel kombilere göre daha verimli oldukları gibi, daha az atık gaz salgıladıklarından dolayı çevreye daha az zarar vermiş olurlar. Yoğuşmalı  kombiler ısı kayıplarını olabildiğince minimize etmektedirler. Hem verimlilik açısından hem de uzun vadede doğalgaz tüketimi tasarrufu açısından kombi seçerken yoğuşmalı kombi tercihinde bulunmanız yerinde bir karar olacaktır.

Kombiler çalışma esnasında meydana gelen atık gazın tahliye yöntemine göre de iki gruba ayrılırlar. Bunlardan ilki bacalı kombiler diğeri ise hermetik kombilerdir. Bacalı kombiler klasik atık gazın baca ile tahliye edildiği kombilerdir. Son yıllarda yaygınlaşan hermetik kombilerde ise atık gazın tahliye işlemi kombinin bulunduğu ortamın havalandırılmasına gerek kalmaksızın  fan yardımıyla  yapılabilmektedir. Hermetik kombiler hem daha verimlidir hem de doğalgaz güvenliği açısından daha idealdir.

Ülkemizde mevcut satışa sunulan ve kullanılan kombilerin maksimum ısıtma güçleri 24 KW’den başlamaktadır ve 31 kw, 33 kw, 42 kw , 45 kw şeklinde devam etmektedi

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.