Doğalgaz TesisatlarıDoğalgaz Kaçak Kullanım

15 Eylül 2020 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2020/09/dogalgaz-kacak.jpg

Doğal gaz kullanımı sağlamakta olan bireyler, doğalgaz kaçak kullanım konusunda bilinçli olmalıdır. Özellikle maddi anlamda zarara yol açacak olan bu durum, alınabilecek bazı önlemler sayesinde engellenebilir. Doğal gaz kullanımı sağlayan bireyler için vermiş olduğumuz hizmetlerden önemli bir tanesi; kişinin sahip olduğu doğal gazı, izin olmaksızın kullanan bireyler söz konusu olduğu zaman uyarı veren sistemdir.

Konu hakkında; doğal gaz kaçak kullanımıyla ortaya çıkan sorunlar, sorunlar için almış olduğumuz önlemler, kaçak kullanım konusunda dikkat gerektiren hususlar, gibi konuların bilinmesi gerekir.

Doğal Gaz Kaçak Kullanım Durumunda Ortaya Çıkan Sorunlar

Kaçak olarak yapılan her türlü kullanım durumu, yasal olarak önemli bir suç teşkil eder. Bu sebeple, doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımı sonucunda ortaya çıkan en büyük zarar; hukuki olarak sicilin zarar görmesi ve bu duruma bağlı olarak alınacak ceza yaptırımlarıdır.

Bununla birlikte, doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımı sağlandığı zaman ortaya çıkan sorunlar şu şekildedir:

  • Doğal gaz kullanım hakkına sahip olan ve bu kullanım hakkına bağlı olarak belirli oranlarda ödeme yapan bireylerin, kaçak olarak kullanılan miktar kadar da ödeme yapması gerekir. Bu durum, maddi olarak ortaya çıkan en büyük sorunlardan bir tanesidir.
  • Doğal gazın kaçak olarak kullanımı anlaşılmadığı zamanlarda, doğal gaz tesisatına bağlı olarak ortaya çıkmış olan hasarlar düşünülebilir. Bu durum sonucunda genel olarak tesisat yenileme işlemi yapılır ve sonucun değişmeyeceği gözlemlenir. Doğal olarak, bireylerin gereksiz olarak masraf yapmasına ve sorunu çözememe durumuna neden olur.
  • Doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımı sağlanmak istendiği zaman, tesisat üzerinde verilecek olan hasarlara bağlı olarak da işlem yapılabilir. Bazı durumlarda borulara zarar verilerek, bazı durumlarda da doğal gaz kazan dairelerinde ortaya çıkarılan hasarlar sayesinde kaçak kullanım sağlanır. Bu durumlarda, doğal gaz kaçağı ücretinin yanı sıra tesisat ücretinin de ödenmesi gerekir.
  • Doğal gazın kaçak olarak kullanılması, hukuki olarak farklı suçlara neden olan bir durumdur. Bu suç başlıklarının başında; mala kast etme, manevi yıkım gibi sorunlar gelir. Bedel olarak ise belirli süre hapis cezası ve buna ek olarak belirli bir ücretin ödenmesi gerekir.

Doğal gazın kaçak olarak kullanımı sağlandığı zaman ortaya çıkan temel sorunlar bu şekilde olmakla birlikte; sağlamış olduğumuz hizmetlerden faydalanarak sorunları önlemek olası bir durumdur.

Doğalgaz Kaçak Kullanım
Doğalgaz Kaçak Kullanım

Doğal Gaz Kaçak Kullanımı Önlemek Amacıyla Hangi Hizmetleri Veriyoruz?

Doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımını önlemek amacıyla, çeşitli teknoloji destekli ürünleri kullanarak hizmet veriyoruz. Bu ürünlerimiz, doğal gaz tesisatının tamamına yetecek şekilde ayarlanan özel üretim ürünlerdir. Doğal gaz tesisatı üzerinde bulunan; herhangi bir sızma durumu, kaçak kullanım yapılması, kullanıcı haricinde başka hanelere doğal gaz ulaşımı olduğunda uyarı veren cihazlar kullanıyoruz.

Bu cihazların kullanımı sayesinde, doğal gazın kaçak olarak elde edilmesi sorunu hemen ortadan kaldırılır. Kaçak durumunun önlenmesinin yanı sıra vermiş olduğumuz bir diğer hizmet ise, bu sistemin kurulması hizmetidir.

Doğal gaz tesisatının hassas olması; üzerinde yapılacak olan işlemlerde dikkatli olunmasını, yanlış müdahale edilmemesini zorunlu kılan önemli bir durumdur. Bu sebeple, kullanıma sunulan teknolojiyi; alanında gelişmiş olan uzman çalışanlarımızla birlikte, dikkatli bir şekilde kuruyoruz.

Belirtilen hizmetlerimizin yanı sıra, ödeme durumu da önemli bir hizmettir. Ödeme yapacak olan bireyler için; bankalardan alınan kartlar kullanılarak ödeme yapmalarını, nakit olarak ödeme yapmalarını, taksit halinde ödeme yapmalarını sağlıyoruz. Dolayısıyla da bireyler, almış oldukları güvenilir hizmeti uygun bir bedel ile ödüyor.

Doğal Gaz Kaçak Kullanım Konusunda Bilinmesi Gereken Durumlar

Doğal gazın kaçak olarak kullanımı hakkında araştırma yapılırken bilinmesi gerekir ki, her durum kaçak kullanım anlamına gelmez. Doğal gaz üzerinde bulunan kaçak durumun olup olmadığını anlamak amacıyla çok iyi gözlem yapılması gerekir.

Bununla birlikte, doğal gazın kaçak olarak kullanılıp kullanılmadığını gösteren durumlar şu şekildedir:

  • Doğal gaz kullanımı her ay olduğu miktarda olmasına rağmen, maliyet olarak daha fazla ödeme tutarı söz konusu olabilir. Bu durum ortaya çıktığı zaman, doğal gaz faturasının incelenmesi oldukça önemlidir. Fatura üzerinde bulunan döküm, ne kadar doğal gaz kullanımı sağlandığına yer verir. Daha önceki aylara ait faturayla yapılacak olan kıyas sonucunda, kaçak kullanım durumu olup olmadığı anlaşılabilir.
  • Doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımı sağlanırken, aktarma işlemi yapılacak olan doğal gaz boruları gerekir. Bazı durumlarda, özellikle ortak yapılı alanlarda ise ek olarak farklı boruya ihtiyaç duyulmaz. Doğal olarak da kaçak kullanım daha zor anlaşılır. Bu sorunu önlemek amacıyla ‘doğal gaz kaçağı için sistemler’ kurulmalıdır.
  • Doğal gaz tesisatının eski olmasına bağlı olarak, bazı alanlardan doğal gaz sızma durumu olası bir durumdur. Bazen kazan dairelerine bazen de farklı yerlere sızan doğal gaz, kişinin normal faturasına yansıyacak olan bir kullanım gibi görülebilir. Ancak bu durum kaçak kullanım olarak nitelendirilmez. Doğal gaz tesisatında olan kaçak olarak nitelendirilir ve sistemin yenilenme durumuna bağlı olarak sorun ortadan kalkar.
  • Tesisatın yeni olmasına rağmen, kullanılmayan doğal gaz ücretleri geliyorsa da; bu durumda büyük bir olasılıkla doğal gazın kaçak bir şekilde kullanımı vardır. Önlem alınması gerekir.

Genel olarak bu durumların detaylı bir şekilde incelenmesi, daha sonra da kaçak bir şekilde kullanımın sağlanıp sağlanmadığı durumu öğrenilmelidir. Belirtiler ortaya çıktığı zaman hizmetlerimizden faydalanabilirsiniz. Bunun yanı sıra, kaçak kullanım tespit edildiği zaman ilk olarak polislere bilgi verilmesi, daha sonra da tesisatın yenilenmesi sağlanmalıdır. Bu şekilde, ortaya çıkan sorunların çözülmüş olduğu gözlemlenir.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.