Doğalgaz TesisatlarıDoğalgazı Ekonomik Kullanmak

3 Ağustos 2014 Engin AVCI0
https://www.entesmuhendislik.com/wp-content/uploads/2014/08/enerji-sinifi-1280x1113.jpg

Günümüzde doğalgaza geçmek bir zorunluluk haline geldi. Doğalgaz kullanmak klasik ısınma yöntemlerine göre hem daha kolay hem de çevre kirliliğini önlemek adına daha iyi. Ancak her ne kadar sıcak su ve mutfak için doğalgaz kullanım fiyatları gayet makul olsa da ısınmak için çok da ekonomik olduğu söylenemez. Tabi bunun en büyük nedeni doğalgazı ithal ediyor oluşumuz. Ancak doğalgaz kullanımının ekonomik maliyetini minimuma indirmek de kendi elimizde.

Bu konuda yapılması gereken en önemli şey  doğalgaz kullanılacak olan binanın ısı yalıtımının muhakkak yapılmış olması. Özellikle binada mantolamanın yapılması daha tasarruflu ısınmak açısından son derece önemli.

Doğalgazı ekonomik kullanmanın bir başka yolu da ısıtma tesisatının binada uygulama aşamasında başlamakta.  Bu nedenle ısıtma tesisatı binaya döşenmeden önce tesisatın binaya uygun bir şekilde planlandıktan sonra uygulanması gerekir. Doğalgaz ile sağlanacak olan ısıtmanın maksimum verimlilikte gerçekleşmesi için binaya yerleştirilecek radyatörlerin ve boru çaplarının uygun olması gerekmektedir. Bu konuya dikkat edilmemesi halinde doğalgaz kullanılacak binadaki bir kısım iyi ısınırken diğeri iyi ısınmayabilir.

Kombi seçimi de doğalgazı ekonomik kullanma açısından son derece etkilidir. Tavsiyemiz konvansiyonel kombiler yerine yoğuşmalı kombi kullanmanızdır. Yoğuşmalı kombiler normal kombilere göre biraz daha pahalı olabilir ancak doğalgazı ekonomik kullanma açısından yoğuşmalı kombiler uzun vadede sizin için daha kârlı olacaktır.

Ayrıca oda sıcaklığını ayarlama açısından eğer kombiye ait oda kumandası yoksa termostat ayarlı radyatör vanaları da haricen kullanılabilir.  Bu tip vanalar ısıtmaya çalıştığınız odada istenilen sıcaklık sağlandığı andan itibaren radyatöre daha fazla sıcak su gelişini engelleyerek ihtiyaç fazlası olan yakıt tüketimin önüne geçecek  ve böylece de tasarruf etmiş olacaksınız.

Yorum Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretli.